SMERNICE, STANDARDI, PRIPOMOČKI
- UN Global Compact smernice in orodja za uveljavljanje skladnosti in integritete v podjetjih in prizadevanjih za preprečevanje korupcije. https://www.unglobalcompact.org/docs/issues_doc/Anti-Corruption/CollectiveActionExperiencesGlobal.pdf.
- Mednarodni ISO standardi
ISO 19600: 2015 Sistemi upravljanja skladnosti – Smernice; https://www.iso.org/standard/62342.html
ISO 31000: 2018 – Smernice za obvladovanje tveganja; https://www.iso.org/standard/65694.html Načrt 7 korakov iz tega standarda in 11 referenčnih načel za uvajanje modela za oceno tveganj po tem standardu. - OECD – Ključni dokumenti na področju skladnosti in integritete.
https://www.oecd.org/corruption/keyoecdanti-corruptiondocuments.htm - Mednarodna gospodarska zbornica, ICC (International Chamber of Comerce) promovira odgovorne poslovne prakse, kot pomembne pri razvoju dobrih sistemov upravljanja, privlačijo investitorje, izboljšujejo upravljanje dobavne verige in zadržijo talente.
https://iccwbo.org/global-issues-trends/responsible-business/combatting-corruption/
https://iccwbo.org/global-issues-trends/responsible-business/corporate-responsibility/
- Kodeks upravljanja javnih delniških družb – http://www.ljse.si/media/Attachments/Izdajatelji/2016/NovKodeksCG2016.pdf
- Vodnik po ameriškem Zakonu o korupciji na tujem (orig. the US Foreign Corrupt Practices Act – FCPA). V dokumentu so pojasnjeni ameriški protikorupcijski predpisi, vključno z njihovo ekstrateritorialno uporabo, ki je vse bolj relevantna tudi za slovenska podjetja. Vključuje številne primere v zvezi z vidiki zakona in oblikovanjem učinkovitega programa skladnosti. FCPA je prvi, najbolj razvit in najbolj uveljavljen protikorupcijski zakon na svetu, zato velja za ključni vir za določitev mednarodnega standarda glede skladnosti na področju proti- korupcije. Vodnik je na voljo na tej povezavi https://www.justice.gov/criminal/fraud/fcpa/guidance/guide.pdf.
- Ocenjevanje programov korporativne skladnosti (orig. The Evaluation of Corporate Compliance Programs). Je vodnik za presojo učinkovitosti programov skladnosti, skozi značilna vprašanja, ki ga je izdal oddelek ameriškega ministrstva za pravosodje (DOJ – Department of Justice) za svoje uslužbence. Velja za enega najboljših pripomočkov pri (samo)vrednotenju in razvoju učinkovitih programov skladnosti v podjetjih. Dokument je dostopen na povezavi https://www.justice.gov/criminal-fraud/page/file/937501/download.
- Ključni procesi in orodja za vsakega vodjo skladnosti
Vir: https://blog.signaturit.com/en/8-essential-processes-and-tools-for-any-compliance-officer - V nasprotju s splošnim prepričanjem lahko mala podjetja brez velikih stroškov razvijejo in vzpostavijo program skladnosti. V tej kratki, pregledni brošuri boste našli praktične ideje za oblikovanje učinkovitega programa skladnosti in etike. Vir: https://assets.corporatecompliance.org/Portals/1/PDF/Resources/CEProgramDollarADay-Murphy.pdf
- Protikorupijski priročnik in orodja za srednja in mala podjetja (MSP)
Priročnik med drugim omogoča dostop do spletnega orodja C-Detector (www.c-detector.eu) za samoocenjevanje korupcijskih tveganj, ustvarjeno za podporo mikro- in MSP, ki delujejo v Evropi, pri izvajanju ustreznih ukrepov za preprečevanje in boj proti korupciji. Viri:
http://www.acts-project.eu/P42A223C222S124/Anti-corruption-manual-and-Toolkit-.htm
http://www.acts-project.eu/P42A224C222S124/Online-Toolkit–C-Detector.htm